Design & Developed BY Patira

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14
    عضو Derby

پست مورد علاقه
    هافبک دفاعی
    مربی مورد علاقه
    زاكه روني ، هيدينك ، امري ، تريم ، مانچینی و ...
    بازیکن محبوب
    آلبرتيني ، آمبروسيني ، ژابي آلونسو ، تاكيناردي و ...
    تشکر ها
    22
    تشکر شده 202 در 22 پست

Jadide سوئیپر (تاريخچه ، شرايط و ....)

سلام.خدا رو شكر هنوز زير چتر خالم هستم.
    در مورد سوئيپر :
    تو زمانهاي خيلي دور مدافعين تقريبآ روي يه خط بازي مي كردند.بنا بر اين دو راه خيلي ابتدايي و ساده براي شكست سد اونها وجود داشت:
    1-يه نفر پاس بلند پشت دفاع بده و يه مهاجم سرعتي تيز بره و توپ رو گل بكنه.درست مثل مجارستان كه با اين كار ركورد تعداد گل زده تو يه جام جهاني رو هنوز هم داره و فرانس پوشكاش با اين روش بهترين گلزن تاريخ فوتبال جهان شد (قبل دايي).
    دوميش هم حركات تركيبي مثل 1-2.اين رو هم برزيل خيلي استفاده مي كرد و خوب هم نتيجه مي داد.
    حالا راه مقابله با اين تهاجمات چيه؟
    بهترين كار اينه كه يه نفر رو بذاري اون ته زمين كه اولآ ديگه از پاس بلند جا نمونه و ثانيآ حركات تركيبي هم در نزديكي گلر انجام بشه كه بتونه باهاش راحت تر مقابله كنه.بازيكني كه اين وظيفه رو داره مي شه سوئيپر.
    سوئيپر بايد چه توانايي داشته باشه؟
    از لحاظ فيزيكي حتمآ بايد قد بالاي 185 داشته باشه كه رو هوا مسلط باشه.
    قدرت بدني زيادي مي طلبه.
    اما از لحاظ نرم افزاري (يعني بايد چي بلد باشه):
    سوئيپر بايد خونسرد باشه.
    تكنيك قابل قبولي داشته باشه.به ويژه بعد اينكه قانون پاس به عقب گذاشته و نمي تونستند زرتي توپ رو بفرستند براي گلر.
    نيازي نيست كه خيلي تحرك داشته باشه و نبايد قبل دفاع هاي جلو زن با مهاج درگير بشه.
    قدرت رهبري بسيار بسيار بسيار بالا.بايد مدام با بازيكناي جلوييش و گلر صحبت كنه و هماهنگي ايجاد كنه.به همين دليل اكثر دفاع آخرا اولآ تو سن زير 30 سال كاپيتان تيمشون مي شوند و ثانيآ در رده مربي گري هم مربيان قابلي مي شن.
    قدرت بازيخواني بايد داشته باشه.حتي بايد از مربي تيم هم بازيخون تر باشه.معمولآ ضريب هوشي بالايي هم دارند به ويژه اگه بار تكنيكي زيادي نداشته باشند.به خاطر اينكه مثلآ سوئيپر با تكنيك مي تونه در كسري از ثانيه دريبل بزنه ولي يه نفر كه تكنيكي نباشه بايد قبل اينكه كار به جاي باريك بكشه يه كار هوشمندانه انجام بده.خود من خيلي تكنيكي نبودم و از دسته دوم بودم.
    خطا كار نباشه.معمولآ جايي كه سوئيپر خطا بكنه حتي اگه پنالتي نشه يه ضربه آزاد خطرناك درست خواهد شد.
    از لحاظ اخلاقي هم ممتاز باشه.
    سوئپرهاي معروف؟:
    چزاره مالديني از اولين بازيكنايي بود كه در اين پست قرار گرفت و كارش عالي بود.بعدها بازيكنايي مثل بوخالد و ... كلاس اين پست رو بالا بردند تا اينكه در جام جهاني 94 باره سي يكي از بهترين بازيكناي جام شد و اين در شرايطي بود كه قد ش هم خيلي بلند نبود.در زمان نزديك تر هم تورام و وورنز سوئيپرهاي بدي نبودند هر چند اين دومي خيلي رو اعصابش مسلط نبود.تو ايران هم محمد پنجعلي دفاع آخر پرسپوليس بدون شك بهترين بازيكن اين پست بود.حاجيلو ، شاغلام ، افشين پيرواني ، محمدخاني ، فرهاد عباسي و تو نسل فعلي هم محسن نيساني ، تقي پور ، يحيي و ... از خوبهاي اين پستند.بين خارجي هاي ليگ هم آتسو اگه بيشتر توجيه بشه بهترينه .طارق جبان هم كه يه مدت تو پرسپوليس بازي كرد واقعآ بازيكني خوبي بود (من بازيهاش تو تيم ملي سوريه رو ديدم) و حيف كه رفت
    مشكل اين پست؟:خب مشكلش اين بود كه 1 بازيكن از كار تهاجمي حذف مي شد.اگه خواستيد بعدآ مي گم كه چه جوري اين هم رفع شد

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
    [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

عضو Derby

مربی مورد علاقه
    Don Fabio
    بازیکن محبوب
    San Iker Casillas
    تشکر ها
    59
    تشکر شده 71 در 10 پست

Jadide سوئیپر

خوب مهدی که همه چیو گفت واسه ما چیزی نذاشت
    منم اینا رو در مورد سوئیپر میدونستم

1- وظیفه اصلیش پوشش دادن به دفاع های کناریشه و باید توپ های مرده رو از پشت دفاع ها جمع کنه. باید سرعت خوبی داشته باشه چون اکثرا وظیفه ی جمع کردن توپهای عمق و تو در رو داره در ضمن باید تکل های خیلی خوبی هم بتونه بزنه.
    2- اصلا معنای اصلیه سوئیپر یه چیز تو مایه های جارو و ... که مشخص کننده همه چیز هست(این رو 2 روز پیش یه بنده خدایی بم گفت)

3. 6 کاربر از پست مفید Mehdi تشکر کرده اند .

عضو Derby

پست مورد علاقه
    هافبک دفاعی
    مربی مورد علاقه
    بازیکن محبوب
    تشکر ها
    22
    تشکر شده 202 در 22 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehdi نمایش پست ها
    خوب مهدی که همه چیو گفت واسه ما چیزی نذاشت
    منم اینا رو در مورد سوئیپر میدونستم

1- وظیفه اصلیش پوشش دادن به دفاع های کناریشه و باید توپ های مرده رو از پشت دفاع ها جمع کنه. باید سرعت خوبی داشته باشه چون اکثرا وظیفه ی جمع کردن توپهای عمق و تو در رو داره در ضمن باید تکل های خیلی خوبی هم بتونه بزنه.
    2- اصلا معنای اصلیه سوئیپر یه چیز تو مایه های جارو و ... که مشخص کننده همه چیز هست(این رو 2 روز پیش یه بنده خدایی بم گفت)
    همون بهتر كه دير اومدي.مردك اين چي بود كه گفتي
    1-درسته وظيفه سوئيپر پوشش دادن هستش.ولي نه مدافعاي كناري.سوئيپر آخرين نفره.كي كنارشه؟جلوي سوئيپر هست كه چند تا يارگير و جلو زن و ... هست.سرعت هم كه گفتم خيلي مهم نيست.فاصله سوئيپر تا دروازه كمه و به همين خاطر نياز به سرعت بالا نداره.اون قسمت آخر هم هر كي بهت گفته تا حالا فوتبال بازي نكرده.تكل آخرين حربه سوئيپر هستش و اگه تكلش نگيره ديگه بيچارس.من خودم موقعي كه بالاجبار دفاع آخر (سوئيپر يا ليبرو كه اين دومي رو بعدآ مي گم) بازي مي كردم فقط موقعي تكل مي زدم كه اولآمجبور باشم دومآ اگه نزنم قطعآ كار تموم باشه .اي كاش هاردم اينجا بود و چند تا فيلم از تكل زدن بي موقع دفاع آخرها بهت نشون مي دادم.
    2-آره يه چيز تو اين مايه ها

پ.ن:يه نكته يادم رفت كه قطعآ براتون جالب خواهد بود.سوئيپر موقعي كه با يار حريف رو به رو مي شه بايد بكشتش به گوشه زمين.به 2 دليل:
    1-وقت رو تلف مي كنه تا بازيكناي خودي برسند (اگه عرضه داشته باشند و مثل اين دفاعهاي ايراني نباشند)
    2-در گوشه زمين يه جورايي كنترل بازيكن ساده تره.نمي دونم چه جوري بگم.سوئيپر اونجا مثلآ مي تونه تكل بزنه و توپ رو بفرسته تو اوت اما اين شانس رو تو وسط زمين نداره يا حتي اگه اونجا خطا كنه كم خطرتر از وسط زمين خطرساز مي شه.نحوه بردنش به اونجا رو هم بايد با فيلم نشون بدم كه هاردم موجود نيست.اگه هاردم رو بيارم تاپيك فوق العاده پر بار مي شه

5. 8 کاربر از پست مفید Mehdi.A تشکر کرده اند .

عضو Derby

مربی مورد علاقه
    Don Fabio
    بازیکن محبوب
    San Iker Casillas
    تشکر ها
    59
    تشکر شده 71 در 10 پست

Jadide نه دیگه

نه دیگه نگرفتی چی شد
    من منظورم از دفاع کناریش همو دو بالی هست که این سوئیپر پشت اونها هست و وظیف اصلیشم که گفتم دوما اینو کسی بم نگفته خودم سالها تو تیمهای مختلفی تو این پست بازی کردم . الانمو نبین به این روز افتادم.در مورد سرعت که گفتی زیاد لازم نی اتفاقا هست چون وقتی تیم در حال جلو رفتنه و دفاع اخر(سوئیپر) وظیفه داره تیم رو رو به جلو هدایت کنه ناگهان تیم توپ رو از دست بده و با یه پاس پشت دفاع ها رو هدف بگیرن اون وقته که سرعت به کاره سوئیپر خواهد اومد. تو این پست هر چی بازیکن کامل تری باشی بهتره
    این هایی که گفتیم ماله در حاله حمله تبم حریف بود . خوب حالا بگید در زمان حمله تیم خودی وظیفه ی سوئیپر چیه؟

7. 6 کاربر از پست مفید Mehdi تشکر کرده اند .

عضو Derby

پست مورد علاقه
    هافبک دفاعی
    مربی مورد علاقه
    بازیکن محبوب
    تشکر ها
    22
    تشکر شده 202 در 22 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
    خوب حالا بگید در زمان حمله تیم خودی وظیفه ی سوئیپر چیه؟
    دقيقآ نقطه ضعف اين پست همينه.در زمان حمله سوئيپر يه بيكار مطلق هست.حتي نمي تونه به دايره وسط مزديك بشه.اگه كسي خواست بعدآ مي گم كه اين مشكل چه جوري مرتفع شد

پ.ن:يه چيز ديگه هم دوباره يادم اومد.سوئيپر معمولآ در سيستم 3 دفاعه و بعضآ 5 دفاعه به كار مي ره و كمتر پيدا مي شه كه تو سيستم 4 دفاعه از سوئيپر استفاده بشه

9. 6 کاربر از پست مفید Mehdi.A تشکر کرده اند .

مدير كل سايت

پست مورد علاقه
    هافبک بازی ساز
    مربی مورد علاقه
    آرسن ونجر
    بازیکن محبوب
    رونالدو برزیلی
    اسم واقعی شما
    جـــعفر

Iran

Ronaldo

تشکر ها
    1,434
    تشکر شده 18,131 در 2,635 پست

Newww بکن باور ابداع کننده سوئیپر جلوزن

توضیحات کاملی رو بچه ها دادن که دیگه فکر می کنم چیز زیادی باقی مانده باشه فقط منم یک اشاره کوتاه به این لغت انگلیسی می کنم.
    واژه sweep در زبان انگلیسی به معنای جارو می باشد و پسوند er هم که باعث میشه یک صفت فاعلی ساخته بشه و معنی کلمه sweeper ( جارو کننده ) خواهد شد .
    این بازیکن در فوتبال وظایف سنگینی رو بر عهده داره به طوری که کمبود بازیکن مناسب برای این پست باعث شده که مربیان زیادی این روزها قید استفاده از سیستم های 3 دفاعه رو بزنند و به سیستم های 4 دفاعه رو بیارن(هر چند که حتی از سوییپر در دفاع 4 نفره هم میشه استفاده کرد) البته استفاده از سوئیپر در فوتبال امروزه زیاد منطقی نیست و لیبرو برای سیستم 4 دفاعه به سوییپر برای سیستم 3 دفاعه ترجیح داده میشه.
    فرانس بکن باور یکی از بازیکنان متخصص در این پست بود که حتی از او به عنوان یک سوئیپر کلاسیک و جلوزن یاد می کردند تا جایی که میشه حتی از او به عنوان ابداع کننده سوئیپر جلوزن و یا به بیان صحیح تر همون لیبرو نام برد.
    برخی از افراد هم واژه لیبرو را با سوئیپر یکی می دانند که در واقعیت این جور نیست. شاید شباهت هایی در نحوه استقرار و برخی از وظایف این دو باشه که ظاهرآ قراره آقا مهدی به تفاوت های این دو پست اشاره کنه.برای احترام به ایشان فعلآ منتظر می مونیم که ایشون هم مطالبش رو بگه اگر چیزی رو داش مهدی اشاره نکرد منم به مطالبش چیزهایی که یاد دارم رو اضافه می کنم
    WelCome To Derby

11. 9 کاربر از پست مفید Derby تشکر کرده اند .

عضو Derby

پست مورد علاقه
    هافبک دفاعی
    مربی مورد علاقه
    بازیکن محبوب
    تشکر ها
    22
    تشکر شده 202 در 22 پست

Bomb

استاد مايي جعفر آقا.بله.از سوئيپر مي شه در دفاع 4 نفره استفاده كرد و يك ضد فوتبال واقعي رو به وجود آورد.بحرين معمولآ با اين سيستم بازي مي كرد.فلسفه به كار بردن سوئيپر تو دفاع 4 نفره استفاده از برتري عددي هست براي نباختن و گل نخوردن.
    اما سوئيپر جلو زن يا همون ليبرو.خيلي ها مي گن سوئيپر و ليبرو يكي هست .من براي اين افراد متأسم.تنها شباهت اين دو تا جايي هست كه در چينش اوليه قرار مي گيرند (اون هم تازه رو كاغذ و نه زمين بازي).اما ليبرو چي هست؟
    مدتي بعد اينكه پست سوئيپر به وجود آمد خيلي ها اين اشكال رو به اون وارد مي كردند كه 1 بازيكن رو به طور كامل از كار تهاجمي حذف مي كنه.حق هم داشتند.به همين خاطر براي اولين بار مربي آلمان كه اسمش رو يادم نيست درجام جهاني 74 هافبك خلاق تيمش فرانتس بكن باوئر در اين پست استفاده كرد اما با يك سري تفات.بر خلاف سوئيپر هاي قديمي بكن باوئر ديگه مجبور نبود به هافبك جلوييش پاس بده و خودش حمله تيم رو تماشا كنه.اون پا به توپ جلو مي رفت و تا جايي كه مي تونست بازي سازي مي كرد.خيلي ها فكر مي كنند اون دريبلي كه زيدان خيلي ازش استفاده مي كنه ابداع خودشه ولي بايد خدمت اون عزيزان عرض كنم كه در جام جهاني 74 بكن باوئر بار ها و بارها از اين حركت استفده كرد.اون هم نه در مقابل مدافع حريف كه حتي اگه توپ رو هم بگيره ازش 80 متر تا گل فاصله داشته باشه.بلكه در مقابل فوروارد حريف اون هم تو 5 متري محوطه جريمه خودي.بگذريم.خيلي رفتم تو نخ بكن بكن باوئر.برم خونه چند تا فيلم خوبش رو براتون مي آپم تا بگيريد چي مي گم.ليبرو در كنار وظايفي كه به سوئيپر داده مي شه و من هم بهتون گفتم بايد به همه جا سر بزنه.مزيت استفاده از ليبرو هم اينه كه كسي مهارش نمي كنه.يعني اين خيلي ابلهانه هستش كه شما يه مدافع براي يارگيري يه مدافع بذاريد.اما وظايف ، شرايط و ..... ليبرو:
    قد بلند باشد؟نه.نباشد هم مهم نيست
    غناي تكنيكي بالا.
    قدرت بازي خواني كه هيچ.قدرت بازي سازي هم بايد داشته باشد
    هوش بالا؟بايد داشته باشد ولي من به شخصه ليبرو هاي باهوش زيادي رو تو ذهن ندارم.از بكن باوئر كه بگذريم فقط ماركز يه نمه باهوش بود
    توانا در ضربات ايستگاهي.يا كاشته زن يا هد ز خوب تو اين ضربات.
    از لحاظ انجام كارهاي دفاعي سوئيپر خوبي باشه .
    يك دو.اين حركت رو ليبرو ها بايد خوب بلد باشند و معمولآ هم همينطوري هستش.
    قدرت بدني بالا؟نه به اون معني كه مثل نلسون ريواس يا اسين فيل رو هم ضربه فني بكنن .اما چون بايد هي برن و بيان بايد آمادگي بدني خوبي داشته باشند.
    سرعت بالا.برخلاف سوئيپر ليبروها بايد سريع باشند
    توانايي دادن پاسهاي بلند و كوتاه رو داشته باشند.اكثر ليبروها تمايل شديدي به عمق دارند كه اين خيلي كم حال تيم مي تونه باشه.
    سه تفات اساسي با سوئيپر:سوئيپر عقب بازي مي كنه و تيم رو عقب نگه مي داره.با اختراع آفسايد ديگه ليبرو مي تونست زمين رو براي حيف كوچيك بكنه.اين رو هم باز بايد با تصوير نشون داد.مثال مي زنم.در بازي چند فصل قبل استقلال و صبا باتري كه استقلال به لطف اشتباهات داوری 3-2 بازي رو برد سهراب بختياري زاده در يك صحنه حرفي رو من الان زدم عملآ نشون داد.سهراب بهترين ليبروي تاريخ فوتبال ايران بعد از رضا رجبي هستش.استقلالي ها به دليل نبود جباري نمي تونستند رو عمق صبا كار زيادي بكنن.سهراب هم كه اين موضوع رو مي دونستو اومده بود رو دايره وسط عمق دفاع خودي رو نگه داشته بود.اون ور سوئيپر كلاسيك استقلال محمود فكري طبق عادت عمق رو رو محوطه جريمه خودي نگه داشته بود.نتيجه اين شد كه بعد از يك سري پاسكاري صبا تونست به گل اولش توسط اگه اشتباه نكنم حاجتي برسه.
    اما تفاوت دوم.سوئيپر بعد از گرفتن توپ از حريف توپ رو به كسي مي سپره كه بتونه يه گلي به سر تيم بزنه اما ليبرو حتي اگه اين كار بكنه باز هم بايد موازي اون حركت كنه و به دفاع حريف بزنه.يه فيلم زيبا از كولوتوره داشتم كه اين حرف من رو نشون مي داد اما باز هم يكي مثال از همون بازي.گل دوم صبا.سهراب تو محوطه جريمه خودي توپ رو گرفت ، به حامد حاجتي پاس داد و ................... و توپ در مقابل دروازه استقلال دوباره نصيب خودش شد و گل دوم رو زد.
    تفاوت سوم هم اينكه ليبرو ها در خطوط 3 ، 4 و حتي 5 نفرهع دفاعي هم به كار مي روند.اما بيشتر در حال حاضر در دفاع 4 نفره استفاده مي شوند
    ليبرو هاي معروف:در ايران رضا رجبي يك اعجوبه در اين پست بود.اون تونست در يك فصل 14 گل براي استقلال بزنه به طوريكه روزنامه هاي اون زمان بهش لقب قيصر رو دادند (لقب اون موقع بكن باوئر همين بود.).بعد اون علي انصاريان و سهراب بختياري زاده هم عالي بودند.در بين مدافعين فعلي مجتبي شيري اگه در دفاع وسط به كار گرفته بشه مي تونه ثابت كنه كه ليبرو يعني چي.
    دربين خارجي ها راجع به بكن باوئر بحث كافي شد.رونالد كومان ، ماتياس سامر ، فرانك دي بوئر ، هيرو و ... از قديميهاي خوب اين پست بودند.از بين جديدها ماركز ، نالدو ، كولوتوره ، په په ، بوما و .... و لوسيو.اين رو آخر گفتم چون باهاش كار دارم.لوسيو يكي از بزرگترين بازيكناي اين پست در كل تاريخه.من به شخصه از ديدن بازيش لذت مي برم.يه بار موقعي كه توي لوركوزن بود از وسط زمين همه رودريبل كرد و گل زد.يه چيز تو مايه هاي گل مسي به ختافه.اگه سوالي بود در خدمتم.

13. 9 کاربر از پست مفید Mehdi.A تشکر کرده اند .

عضو Derby

پست مورد علاقه
    هافبك وسط
    مربی مورد علاقه
    لويس فانخال
    بازیکن محبوب
    استاد ريوالدو
    اسم واقعی شما
    سعید

BrazilBarcelonaSS_Tehran

Rivaldo

تشکر ها
    152
    تشکر شده 619 در 111 پست

Bomb با گرافیک و تصویر آموزش کاملتر میشه

می خواستم تشکر کنم از دوستانی که اطلاعات کاملی در این باره ذکر کردند .من خودم علاقه زیادی به دونستن در این موارد دارم . فقط می خواستم خواهش کنم در قالب یک تصویر محل بازیکن سوئیپر رو نشون بدید تا آموزش شما کاملتر شه.
    ممنون

15. 5 کاربر از پست مفید rivaldo_king تشکر کرده اند .

مدير كل سايت

پست مورد علاقه
    هافبک بازی ساز
    مربی مورد علاقه
    آرسن ونجر
    بازیکن محبوب
    رونالدو برزیلی
    اسم واقعی شما
    جـــعفر

Iran

Ronaldo

تشکر ها
    1,434
    تشکر شده 18,131 در 2,635 پست

Bomb

نقل قول نوشته اصلی توسط rivaldo_king نمایش پست ها
    فقط می خواستم خواهش کنم در قالب یک تصویر محل بازیکن سوئیپر رو نشون بدید تا آموزش شما کاملتر شه.
    ممنون

محل قرار گرفتن دفاع سوئیپر رو در این شکل می تونین ببینید

WelCome To Derby

17. 7 کاربر از پست مفید Derby تشکر کرده اند .

عضو Derby

پست مورد علاقه
    دروازبانی
    مربی مورد علاقه
    مورینیو-فرگوسن-گواردیولا
    بازیکن محبوب
    کاسیاس-رونالدو-تورس-کاکا.فابریکه(فابرگاس وپیکه)
    اسم واقعی شما
    حمیدرضا(مه

SpainRealMadridManUtd

Casillas

تشکر ها
    53
    تشکر شده 1,970 در 377 پست

کاملترین توصیف سویپر

سویپر

یک بازیکن سریع و توانا که معمولا پست آن دفاع آخر (پشت و در مرکز مدافعین کناری) است، این بازیکن به دلیل قابلیتهای تکنیکی، تاکتیکی، بدنی و هوشیاری خود آزاد است به جلو برود و حتی در حملات شرکت کند که به همین خاطر سویپر، لیبرو (libero) نیز نامیده می شود.

Sweeper در زبان انگلیسی به معنی “رفتگر” یا همان “جاروکش” است. این اصطلاح بدین خاطر برروی این پست گذاشته شده است که یک سویپر توپ حملات حریف را در خط دفاعی دفع و رو به جلو جارو می کند.

وظیقه اصلی سویپر پوشش فضای میانی مدافعان و دروازه بازن، و جلوگیری و دورکردن ضربات و پاسهای مهاجمین حریف است. استفاده از سویپر عمق دفاعی را افزایش می دهد و به مدافعین تیم کمک می کند تا هافبکها و مهاجمین را پشتیبانی (support) کنند. سویپر معمولا آغاز گر ضد حملات است و چون بازیکنی با قابلیت بالاست می تواند در حملات شرکت و کند و سریعا به پست اصلی خود در خط دفاع برگردد.

لیبرو در زبان لاتین به معنی “آزاد” (free) است. بخاطر آزادی حرکت سویپر، این نام نیز به این پست نسبت داده شده است.

از مشهورترین سویپر های فوتبال جهان می توان به فرانتس بکن باور (Franz Beckenbauer) اشاره کرد. او را اصلا به عنوان مخترع این رول دانست. همچنین رونالد کومان (Ronald Koeman)، ماتیاس سامر (Matthias Sammer) و فرانکو بارسی (Franco Baresi) نیز کسانی بودند که جزو بهترین سویپرها (لیبروها) جهان بودند و باعث شدند تا نقش این پست توسعه پیدا کند

19. 5 کاربر از پست مفید casillas1995 تشکر کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)