سایت انگلیسی زبان پرشین فوتبال با علیرضا جهانبخش هافبک ایرانی که در برایتون بازی می‌کند درباره موضوعات مختلفی به صحبت پرداخت که در زیر می‌خوانیم.

_ به نظر شما چرا بازیکنان کمی از ایران به فوتبال اروپا لژیونر می‌شوند؟
من هفت هشت سال است که در فوتبال اروپا حضور دارم و خیلی به این موضوع فکر کردم. ما قبلا لژیونرهای زیادی در بوندسلیگا داشتیم اما الان شرایط فرق کرده است. فکر می‌کنم یکی از مسائل مساله سربازی باشد یا مسائل سیاسی که در این باره دخیل بوده است. خوشبختانه من، سردار آزمون و سعید عزت‌اللهی در سنین کم خودمان را نشان دادیم و به اروپا آمدیم.

_ غذای مورد علاقه‌تان چیست؟
برای من که شمالی هستم خیلی سخت است چون همه غذاها خوب هستند ولی فسنجان و باقالی خورشت غذاهای مورد علاقه من هستند. چندبار خواستم این غذاها را درست کنم که خوب از آب در نیامد. غیر از غذاهای شمالی، لوبیا پلو و قرمه سبزی را دوست دارم. غذاهای خارجی را هم سعی می‌کنم با دقت مصرف کنم. مرغ و کباب را بیشتر می‌پسندم.

_ آیا در آینده نزدیک قصد ازدواج دارید؟
تصمیم به ازدواج تصمیم بزرگی است. در حال حاضر شرایط من شرایط متفاوتی است چون به صورت مداوم تمرین می‌کنم و تمرکزم روی فوتبال است و ازدواج کردن سخت است ولی حقیقت را پنهان نمی‌کنم و به ازدواج فکر می‌کنم. فرزندان هدیه های الهی به والدین هستند پس شایسته است بصورت[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید].

_ در اوقات فراغت چه کار می‌کنید؟
با دوستانم بیرون می‌روم. به خرید کردن و غذا خوردن در رستوران علاقه دارم. در لندن هم دوستانی دارم که به آنجا می‌روم. زندگی در برایتون خیلی خوب است و همیشه به دوستانم گفتم که برایتون چه شهر مهمی است و خوشحالم اینجا هستم. ما دریا داریم هوا هم خوب است و مردم بسیار مهمان‌نواز هستند.

_ قصد دارید زبان دیگری یاد بگیرید؟
من خودم دوست دارم اسپانیایی یاد بگیرم ولی اول باید زبان هلندی خودم را قوی‌تر کنم. تلاش می‌کنم صحبت کردنم به هلندی را بهتر کنم هرچند خیلی از صحبت‌های آنها را می‌فهمم. وقتی ۱۸ سال سن داشتم من از نایمخن پیشنهاد داشتم که جدی نبود ولی من آن را جدی تلقی کردم. آن زمان در داماش گیلان بودم و همان زمان شروع به یادگیری زبان کردم.

_ هشت سال حضور کارلوس کی‌روش در تیم ملی انتظارات را بالا برد ولی اکنون تیم ملی ایران شرایط خوبی ندارد آیا فکر می‌کنید ما به جام جهانی صعود کنیم؟
پیش‌بینی آن سخت است چون همه کشورها پیشرفت کرده‌اند. کار آسانی نداریم باید سخت تلاش کنیم. ما تیم با استعدادی داریم و به همین خاطر من فکر می‌کنم قادر به صعود به جام جهانی هستیم.

_ دراگان اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شده است خیلی‌ها از این انتخاب شگفت‌زده شدند و گفتند که رزومه او ضعیف است. نظر شما چیست؟
در ایران ما به سورپرایز کردن عادت داریم. البته منظور بدی ندارم. ما فکر می کردیم سرمربی تیم ملی شخص دیگری می‌شود چون از آن فرد سخن زیاد گفته می‌شد. باید بگویم که پروسه تصمیم‌گیری پروسه عجیب، خنده‌دار، باورنکردنی و غیرحرفه‌ای بود. ما تیم اول آسیا بودیم ولی از نظر ساختاری حتی بین پنج کشور برتر نیستیم. آقای اسکوچیچ سالها در فوتبال ایران بوده است و فرهنگ ما را می‌شناسد و تجربه خوبی دارد و به نظرم همه اکنون باید او را حمایت کنیم. همه فوتبالیست‌ها و هواداران به تیم ملی آمده و به ما کمک می‌کنند. الان وقت حمایت کردن است همچنین شنیدم کریم باقری هم به تیم اضافه شده که خبر بسیار خوبی است. من با اسکوچیچ قبلا ملاقات کردم و صحبت‌های خوبی بین ما رد و بدل شد. او قصد داشت برای دیدن من به انگلیس بیاید ولی شرایط آب و هوایی اجازه نداد.
ما فکر می کردیم سرمربی تیم ملی شخص دیگری می‌شود چون از آن فرد سخن زیاد گفته می‌شد. باید بگویم که پروسه تصمیم‌گیری پروسه عجیب، خنده‌دار، باورنکردنی و غیرحرفه‌ای بود.

_ نظرتان درباره‌ی مارک ویلموتس چیست. او یکبار شما را به تیم ملی دعوت نکرد.
من همیشه به تصمیم‌های مربی‌ها از جمله ویلموتس احترام می‌گذارم. او سرمربی تیم ملی بود و رابطه خیلی خوبی با هم داشتیم. من سعی کردم تا جایی که می‌توانم به او کمک کنم. من در یک اردو به خاطر مصدومیت دعوت نشدم در یک اردو هم او تصمیم گرفت من را دعوت نکند که به تصمیم او احترام می‌گذارم. برای آقای کی‌روش این طور بود که بازیکنان شاغل در اروپا حتی اگر مصدوم هم باشند را به تیم ملی دعوت کند تا نزدیک به سایر بازیکنان تیم ملی باشند. ویلموتس مربی خوبی بود. البته با او خیلی کار نکردم شاید اگر بیشتر زمان می‌داشت بهتر عمل می‌کرد ولی با مقایسه او با مربی‌های دیگر از جمله کارلوس کی‌روش باید بگویم که او نتوانست گروه را به خوبی مدیریت کند. بعد از هشت سال حضور کی‌روش ما بازیکن‌ها به یک سبک بازی عادت کرده بودیم و ما داخل و خارج از زمین مسابقه انتظارات دیگری از سرمربی داشتیم، به همین خاطر حضور او در تیم ملی مثبت نبود. او تلاش کرد از نظر تاکتیکی تیم را تغییر دهد. در بازی برابر کره جنوبی و سوریه جواب داد ولی در مسابقه‌های حساس برابر عراق و بحرین فکر می‌کنم اگر کی‌روش بود شرایط فرق می‌کرد. برای کی‌روش تغییرات طولانی مدت بود و تغییرات سریعی لحاظ نمی‌کرد. متاسفانه ویلموتس موفق نبود که ایده‌هایش را در تیم ملی عملی کند. باید تاکید کنم که چیزهای زیادی از کارلوس کی‌روش یاد گرفتم. ما او را زمان زیادی در اختیار داشتیم و امیدوار بودم بیشتر کی‌روش در تیم ملی بماند ولی متاسفانه او از تیم جدا شد.
با مقایسه ویلموتس با مربی‌های دیگر از جمله کارلوس کی‌روش باید بگویم که او نتوانست گروه را به خوبی مدیریت کند.

_ آیا از پیوستن به لیگ جزیره و تیم برایتون پشیمان هستید؟
خیر به هیچ وجه. برای جا افتادن در لیگ برتر نسبت به تیم‌های دیگر زمان زیادی نیاز است. برای من و سایر نفرات که از روسیه، بلژیک و حتی آلمان به انگلیس می‌آیند شرایط همین‌گونه است چون سرعت بازی در لیگ برتر بسیار بالاست و بازیکن باید در زمان کم خودش را عادت دهد و البته باید مراقب باشد که مصدوم نشود. نمی‌دانم آینده چطور خواهد بود و شرایطم در برایتون چگونه می‌شود. سه سال از قرارداد من باقی مانده است و من کارم را پیش می‌برم. به هرحال همه چیز به باشگاه بستگی دارد. با وجود این‌که زیاد بازی نکردم پیشنهادات نسبتا خوبی دارم ولی از حضور در برایتون خوشحال هستم و تلاش می‌کنم بتوانم با تمرین و ممارست بیشتر خودم را در ترکیب اصلی جا بیندازم و نظر سرمربی تیم را به خود جلب کنم. فوتبال همیشه فراز و نشیب دارد. من خودم به خاطر جام ملت‌های آسیا مثلا چند ماه را از دست دادم و بعد از آن خیلی سخت بود که به ترکیب اصلی برسم. خوشبختانه موفق شدم به ترکیب برسم و برای تیم گلزنی هم کنم.

_ چطور برایتون را انتخاب کردید و به لیگ برتر انگلیس رفتید؟
من به دلایل مختلف برایتون را انتخاب کردم. از لسترسیتی هم پیشنهاد داشتم ولی رییس تیم برایتون شخصا به هلند آمد و با من مذاکره کرد و سرمربی برایتون شدیدا به دنبال من بود. از کی‌روش، مهدوکیا، پدرم و هاشمی مقدم مشورت گرفتم. کی‌روش به من گفت که در برایتون می‌توانم ستاره باشم و در لسترسیتی یک بازیکن معمولی و به همین خاطر من برایتون را انتخاب کردم.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

منبع خبر : روز نو