PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : به مناسبت ششمین سالگرد درگذشت "جرج بست"

ashly
11-26-2011, 08:26
Maradona Good ، Pele Better ، George Best
14 گفتار که یک اسطوره را تعریف میکنند

جدا از تمامی حواشی که زندگی وی را تحت تاثیر خود قرار داد ،هیچ شکی در توانایی های جورج بست در زمین فوتبال نیست.
به طور قطع یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ باشگاه بود.وی استعداد نادری داشت که مردم را در حین بازی که همه ما میشناسیم و دوست داریم سرگرم میکرد .
در ششمین سالگرد درگذشتش ما با نگاهی به گفتار هایی که وی را بهتر از هر چیزی توصیف میکنند ادای اخترامی به وی میکنیم .
جورج بست
(2005_1964)
انجام اولین بازی برای یونایتد در 17 سالگی
361 بازی و 137 گل
برنده دو عنوان قهرمانی لیگ انگلیس
قهرمانی اروپا در 1968
37 بازی و 9 گل برای ایرلند شمالی
کناره گیری ناگهانی در 28 سالگی
11 فصل بازی در اوج ...

باب بیشاپ (کاشف جورج بست)
"در تماسی به سر مت :فکر کنم برایت یک نابغه پیدا کردم"

سر مت بازبی
"هر وقت که توانستید ،توپ را به جورج بدهید"

ری فیرفاکس
"تنها زمانی که تونستم بهش نزدیک شوم موقعی بود که در پایان بازی به هم دست دادیم"

پت کرراند
"شلیتو(بازیکن چلسی ) را مجبور شدند بیرون ببرند چون خونش به هم پیچیده بود(کنایه از اینکه بست در ان بازی این بازیکن را نابود کرده بود)"

نورمن ویتزید
"تنها چیزی که من و جورج با هم در ان مشترک هستیم این است که از یک کشور می اییم،برای یک باشگاه بازی میکنیم و توسط یک نفر کشف شدیم."

سر مت
"او قادر بود از هر یک از پاهاش استفاده کند ،بعضی اوقات بنظر میرسید که او شش پا دارد!"

دنیس لاو
"از 1964 تا 1969 وی بهترین بازیکن در کشور بود."

پت جنینگز
"جورج نه تنها یک بازیکن خارق العاده بود بلکه برای من یک رفیق عالی هم بود."

پله
"جورج بست بزرگترین بازیکن دنیا بود."

جانی جیلز
"او خیلی چیز ها داشت:تعادل،سرعت،استفاده از هر دو پا ،وی شجاع بود،قوی بود و همچنین سرزن خوبی هم بود.پله به اندازه جورج با استعداد نبود و من بست را بالاتر از کرایوف قرار میدهم چون وی دل و جرئت بیشتری دارد"

اریک کانتونا
"من تمام شامپاین هایی که تا الان خوردم را میدهم تا بتوانم در یک بازی بزرگ اروپایی در الدترافورد در کنار او بازی کنم...بعد از اولین جلسه تمرینش در بهشت ،جورج بست در پست مورد علاقش وینگر راست ،سر خدا را که در دفاع چپ بازی میکرد به چرخش در اورده بود.این است جورج بست..."

دیوید بکهام
"به عنوان یک طرفدار منچستر یونایتد من همیشه بست را به عنوان یک اسطوره در فوتبال دیدم و برای من افتخار بزرگی بود که شماره هفت وی را بر تن کردم.او یکی از بزرگترین بازیکنانی بود که تا حالا در این بازی بودند و همینطور شخص بزرگی هم بود."

تونی بلر
"او اختمالا با استعدادترین بازیکن نسل خودش بود و یکی از بهترین بازیکنانی که بریتانیا تا به حال به خود دیده است.هر طرفدار فوتبالی که بازی وی را دیده است ان را از یاد نخواهد برد."

سر الکس فرگوسن
"او یک بازیکن فوق العاده بود.همه افراد در منچستر یونایتد وی را به عنوان یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ می شناسند."
mufctalk

پوریا صبور
11-26-2011, 11:23
[Only Registered And Activated Users Can See Links]

واژه‌هاي good به فارسي معني خوب، better بهتر و best بهترين مي‌‌دهند. Best نام فاميل جورج بست بهترين بازيكن كشور ايرلند شمالي بود. مردم بلفاست پايتخت اين كشور در مورد جورج بست اين شعار معروف را سر میداده‌اند.

(Pele good; Maradona better; George Best )

او در تاريخ بيست و دوم ماه مه 1946 در بلفاست به دنيا آمد . جورج بست كه در سال 1968 با لباس منچستريونايتد در حالي فقط با 22 سال سن به عنوان جوانترين مرد سال اروپا انتخاب شد (كه اين هنوز يك ركورد به حساب مي‌آيد) در سن 15 سالگي به وسيله باب بيشرب مربي استعدادياب‌هاي منچستر در زمين‌هاي خاكي بلفاست كشف شد. اين مربي آنگونه تحت تاثير استعداد اين بازيكن قرار گرفته بود كه با مت باسبي، سرمربي تيم خود تماس گرفت و به او اطلاع داد و گفت: «من فكر مي‌كنم يك نابغه براي تو پيدا كرده‌‌ام» جورج بست در سال 1961 به همراه دوست و هم بازي ادي‌مك موردي به باشگاه منچستر دعوت شد ولي فقط پس از گذشت يك روز چون دلش براي خانواده‌اش تنگ شده بود به شهر بلفاست برگشت. اما مت باسبي با پدر جورج بست تماس گرفت و باعث شد كه او به منچستر برگردد از آن موقع بود كه سرمربي منچستر حالت يك پدر را نيز براي او پيدا كرد. او در تاريخ چهاردهم سپتامبر 1963 در 17 سالگي نخستين بازي خود را در زمين اولدترافورد براي منچستر انجام داد كه در آن بازي وست برومويچ آلبيون با نتيجه يك بر صفر شكست خورد. دو هفته پس از آن در بازي برابر بارنلي، او نخستين گل خود را براي منچستر به ثمر رساند. در آن فصل منچستر پس از ليورپول مقام دوم را به دست آورد ولي يكسال پس از آن قهرمان جزيزه شد. جورج بست يكي از بهترين بازي‌ها خود را در فصل 1966-1965 براي منچستر انجام داد. او در بازي برگشت ليگ قهرمانان برابر بنفيكاليسبون در مرحله يك چهارم نهايي كه منچستر در زمين حريف پنج بر يك پيروز شد، انجام داد. در آن بازي بست موفق شد در 10 دقيقه نخست دو گل به ثمر برساند. نمايش او در اين بازي آنگونه خيره كننده بود كه رسانه‌ها در انگليس لقب El. Beatle را به او دادند و نوشتند او عضو پنجم گروه موسيقي The Beatle است. اين به خاطر آرايش موهاي بلند جورج بست و اعضاي اين گروه موسيقي بود

او در فصل 1967-1966 براي دومين بار قهرمان انگليس و يك سال پس از آن پس از پيروزي چهار بر يك برابر بنفيكا برنده ليگ قهرمانان، مرد سال اروپا و همچنين انگليس شد. برخي از همبازيان او كه نسبت به جورج بست حسادت داشتند به علت لجبازي با او در جلوي دروازه به او پاس نمي‌دادند. پس از استعفاي مت باسبي، سرمربي منچستر در سال 1969 جورج بست بزرگترين حامي خود را در تيم از دست داد و از سوي ديگر با دوست خود به نام مايك سامربي كه در منچسترسيتي بازي مي‌كرد سه باب رستوران‌هاي شبانه و دو مغازه مد لباس باز كردند و از سوي ديگر جورج بست در قمارخانه‌ها نيز زياد ديده مي‌شد. او در سال 1971 ديگر آن بازيكن سابق نبود از يك سو خيلي قرض بالا آورده بود و از طرف ديگر چون به مشروبات الكلي اعتياد داشت و گاهي اوقات در حالت غيرعادي سر تمرينات حاضر مي‌شد سرانجام در سال 1972 از طرف تامي تاپرتي، سرمربي منچستر به بخش آماتور اين تيم فرستاده شد ولي 9 ماه بعد دوباره به تيم نخست برگشت و در تاريخ اول ژانويه 1974 آخرين بازي خود را براي منچستر برابر كوئينز پارك رنجرز انجام داد. جورج بست در 361 بازي 137 گل براي منچستر به ثمر رساند. او همچنين در شش فصل پياپي بهترين گلزن تيم خود بود و در فصل 1968 – 1967 با 28 گل بهترين گلزن ليگ برتر شد. جورج بست كه در سال 1984 از فوتبال خداحافظي كرد در پايان دهه هفتاد يا در تيم‌هاي دسته سوم و يا چهارم در اروپا بازي مي‌كردو يا در ليگ آمريكا. موقعيت مالي او در سال 1988 آنگونه خراب بود كه دوستانش در بلفاست يك بازي كه حالت خيريه داشت براي او انجام دادند. در سال 2002 يك كبد جديد به او پيوند زده شد ولي باز هم به زندگي خود ادامه داد. اگر در نظر بگيريم كه جورج بست پيش از كريستيانو رونالدو، ديويد بكام و اريك كانتوتا شماره هفت را بر تن داشت و هنگام اوج دوران بازي خود در حالي كه در كنار بابي چارلتون و دنيس لاو به آنها لقب (Holy Trinity) يعني «تثليث مقدس» داده بودند، حيف اينگونه پايان اندوهگيني داشته باشد. لازم به گفتن است كه دنيس لاو در سال 1964 و بابي چارلتون در سال 1966 مرد سال فوتبال اروپا شد‌ه‌اند.

روزنامه Suddeutsche Zeitung در تاريخ 28 اكتبر 2005 از قول روجر ويليامز، پزشك بيمارستان كرامول لندن مي‌نويسد: «وضعيت جورج بست خيلي نگران كننده است. او پس از انجام عمل جراحي در پيش از ظهر، اكنون به صورت مصنوعي تنفس مي‌كند و خيلي به سختي مي‌توان جلوي خونريزي داخلي او را گرفت. به سختي مي‌توان گفت كه در 24 ساعت آينده چه اتفاقي خواهد افتاد.»
روزنامه Hamburger Abendbalt در تاريخ 24 نوامبر 2005 مي‌نويسد: «جورج بست ستاره پيشين و بزرگ فوتبال جهان با توجه به نظر پزشكان خود در طول 24 ساعت آينده در خواهد گذشت. پرفسور رابر ويليامز به خبرنگاران گفت: متاسفانه ساعات پايان براي او رسيده است. اينكه او دوباره به زندگي برگردد غير ممكن است.

نظر جورج بست در مورد ديگران و ديگران در مورد او
جورج بست در مورد ديويد بكام: او پاي چپ ندارد. ضربه سر او خيلي ضعيف است. ولي در كل بچه خيلي خوبي است و گاهي اوقات گل‌هاي قشنگي مي‌زند.
سرالگس فرگوسن: بدون شك جورج بست بهترين بازيكن تاريخ بريتانياست.
سربابي چارلتون: زماني كه به بهترين بازيكن تاريخ فوتبال جهان فكر مي‌كنيم بدون شك به جورج بست فكر مي‌كنيم.
مارك هيوز بازيكن پيشين منچستر : جورج بست هميشه به عنوان بهترين بازيكن تاريخ جهان در خاطرات من باقي خواهد ماند.

در مورد جورج بست دو خاطره جالب بايد ذكر شود:
1 - پيش از بازي برابر هلند براي مقدماتي جام جهاني 1978، در سال 1977 زماني كه خبرنگاران از جورج بست مي‌پرسند كه آيا يوهان كرويف از او بهتر است با خنده به خبرنگاران گفت: «من در اولين فرصت كه به دست بيايد به او لايي خواهم انداخت.» فقط پنج دقيقه از شروع بازي گذشته بود كه جورج بست در جناح چپ صاحب توپ شد و پس از اينكه سه بازيكن حريف را به زيبايي دريبل كرده بود، يوهان كرويف به طرف او آمد و جورج بست موفق شد دو بار پشت سر هم به او لايي بزند.

2 - جورج بست يك بار گفته بود خيلي دلش مي‌خواهد پس از دريبل دروازه‌بان حريف روي خط دروازه توپ را با سر وارد دروازه كند ولي او خود اعلام كرده بود: «در بازي برابر بنفيكا ليسبون در ليگ قهرمانان امكان اين كار را داشتم ولي آن را انجام ندادم وگرنه مت باسبي سكته قلبي مي‌كرد.)

او در تاريخ بيست و پنج ماه نوامبر 2005 در لندن درگذشت.

او فقط به این خاطر که در تیم ملی‌ قدرتمندی بازی‌ نمیکرد لقب بهترین بازیکن دنیا را به خود اختصاص نداد اگر او مانند مارادونا یا پله در تیمی بازی‌ میکرد که در جام جهانی‌ حاضر بود در حال حاضر هیچ کس شکی‌ در این نداشت که آیا پله بهترین بازیکن جهان است یا مارادونا و همه به اتفاق جورج بست را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال میشناختند

One Love. One Heart. One United

پوریا صبور
11-26-2011, 11:32

دو خاطره جالب در مورد جورج بست :

1 - پيش از بازي برابر هلند براي مقدماتي جام جهاني 1978، در سال 1977 زماني كه خبرنگاران از جورج بست مي‌پرسند كه آيا يوهان كرويف از او بهتر است با خنده به خبرنگاران گفت: «من در اولين فرصت كه به دست بيايد به او لايي خواهم انداخت.» فقط پنج دقيقه از شروع بازي گذشته بود كه جورج بست در جناح چپ صاحب توپ شد و پس از اينكه سه بازيكن حريف را به زيبايي دريبل كرده بود، يوهان كرويف به طرف او آمد و جورج بست موفق شد دو بار پشت سر هم به او لايي بزند.

2 - جورج بست يك بار گفته بود خيلي دلش مي‌خواهد پس از دريبل دروازه‌بان حريف روي خط دروازه توپ را با سر وارد دروازه كند ولي او خود اعلام كرده بود: «در بازي برابر بنفيكا ليسبون در ليگ قهرمانان امكان اين كار را داشتم ولي آن را انجام ندادم وگرنه مت باسبي سكته قلبي مي‌كرد.)

One Love. One Heart. One United

42d3e78f26a4b20d412==